Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.

Söz yüzüğü nedir?

Tarih boyunca ve hemen hemen tüm kültürlerde evlilik 3 aşamalı süreçten geçtikten sonra gerçekleşmektedir. Bunlar sırasıyla söz, nişan ve evliliktir. İşte bu yazımızda evliliğin ilk adımını sembolize eden söz ve nişan yüzüğünü tanıtmaya çalışacağız. Söz yüzüğü, evlenme teklifinin sonrasında genellikle aileler arasında yahut çiftler arasında tarafların birbirine vermiş olduğu bağlılık sözünü somutlaştırmaktadır.Yani, söz yüzüğünü çiftlerin birbirleri ile evleneceklerine söz verdikleri yüzük olarak tanımlayabiliriz.

Eğer çiftler bir araya gelmeden kendi aralarında bir yüzük takıyorlar ise söz yüzüğü ya da nişan yüzüğü ile aynı anlama da gelmektedir.

Söz yüzüğü ne zaman takılır ?

Kız isteme töreninde söz yüzüğü resmi olarak aile büyüklerince takılır. Burada çiftlerin aklına söz yüzüğünün hangi parmağa takılacağı sorusu gelmektedir. Söz yüzükleri evlilik öncesi takıldığı için çiftlerin sağ elin yüzük parmaklarına takılır

Söz yüzüğü nasıl olmalıdır?

Söz yüzüğünde çiftlerin dikkat etmesi gereken konulardan biri de yüzüğün tarzıdır. Nişan yüzüğü gibi söz yüzüğünün belirli bir kıstası bulunmamaktadır. Nişan töreninde erkek tarafı beştaş, tamtur gibi modelleri takmaktadırlar, nişan yüzükleri ise tasarım olarak çiftlerin aşklarına özeldir. Yani, çiftlerin birbirlerine olan aşklarını en güzel şekilde yansıtacak şekilde altın alyans modellerinden tek taş modellerine kadar her çeşit yüzük söz yüzüğü olarak anlam taşıyabilir.

Birbirinden güzel ve özel söz ve nişan yüzüğü modellerini sitemizden temin edebilirsiniz.

Tüm alyans modelleri için buraya tıklayabilirsiniz.